![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjKgiKQekPUjkrEMtMKx1pjOqHLCh73O_COrikKr8HNiCnQ-wIN8SDCRxgI1XRxsUtyUDh7lEjAE6hDrxzFZmnkg4q40AAMePQdCXcjuk7ovuQJI49q9ajtrKklP44CidIOqDw-myYN07nN/s320/solarfield_f.jpg)
Postavljanje ogromnih instalacija za solarnu energiju u Saharu i gradnja 45 milijardi evra vredne visokonaponske mreže za istosmernu struju koja bi je mogla transferovati iz solarnih instalacija u Sahari i u regiji severne Afrike do Evropske unije novi su predlozi koje podupiru Francuska i Velika Britanija.
Gradnja nove mreže nužna je budući da većina postojećih radi na osnovi izmenične struje i kao takve nužno gube previše struje na velike udaljenosti da bi bile isplative.
Pokaže li se uspešnim, projekat gradnje supermreže u Sahari mogao bi podmiriti kompletnu potražnju za električnom strujom u EU, tvrdi čelnik instituta EU za energiju Arnulf Jeger-Valden. Ta je zamisao tek u povojima i evropski naučnici rade na njoj, uz političku potporu francuskog predsednika Nikolasa Sarkozija i britanskog premijera Gordona Brauna.
Evropska unija pokušava da kreira novu energetsku politiku koja bi ublažila zavisnost Evropljana o stranim fosilnim gorivima i istovremeno smanjila emisiju ugljen-dioksida iz evropske industrije, ublažavajući bojazni od promene klime.
Glavni je deo novog paketa predlog da se udeo obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji poveća na 20 posto do 2020., u odnosu na postojećih osam posto.
Iako se u planovima Brisela ne spominje supermreža koja bi prebacivala solarnu energiju iz Sahare na tržišta EU, Komisija ohrabruje istraživanja i razvoj novih tehnologija utemeljenih na obnovljivim izvorima.
Zasada ni privatni i javni ulagači na nivou EU ni u zemljama članicama nisu najavili finansijsku potporu projektu supermreže u Sahari.
svevijesti.ba
Нема коментара:
Постави коментар